دارک وب چیست

در سال ۲۰۱۹، یک مرد کانادایی و همکار آمریکایی اش، به جرم اداره کردن یکی از بزرگترین وبسایت های آزار جنسی کودکان، به ۳۵ سال حبس محکوم شدند. امثال این اتفاقات، اخیرا بسیار دیده میشود و هر ساله تعداد زیادی از این گونه وبسایت ها تعطیل میشوند، و این فقط شامل آزار جنسی نمیشود؛ بلکه اسلحه، مواد مخدر و در حال خرید و فروش در «دارک وب» یا «شبکه ظلمانی» اطلاعات هستند.

اما دارک وب چیست و چگونه کار میکند؟ اينترنت رو به شکل يه هرم فرض کنید با ۳ لايه. در رأس هرم، کوچکترين بخش آن قرار دارد (حدود ۴ تا ۱۰ درصد) که به آن «شبکه ی سطحي» میگویند و این اساسا همان بخشی است که با مرورگر در تلفن همراه یا رایانه خود، از طریق جست و جو با گوگل و غیره یافت میشود. وب سطحی، همان چيزي هست که عموما به آن «اینترنت» خطاب میشود.

ذیل وب سطحی، «وب عمیق» وجود دارد که حجم آن حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ برابر وب سطحی است.وب عميق متشکل از چیزهایی مثل فايل هايي که در سرويس هاي پردازش ابري وجود دارد مانند محتویات حساب تلگرام، واتساپ و غیره؛ اطلاعاتي که دسترسی به آنها محدود است. وب سطحی و وب عميق يک ويژگي مشترک دارند و آن این است که فعاليت در آن ها قابل رديابي است و به هر وبسایتی که سر بزنید،«IP» شما مثل ردپا در آن جا ثبت میشود. IP برای کامپیوتر، مانند پلاک است برای خودرو که همه جا همراه شما هست. در واقع براي دريافت و ارسال اطلاعات در وب نياز به IP دارید. اگر کسي IP شما را بداند و بلدکار باشد، ميتواند بفهمد به کدام سايت ها سر زدید و از کجاي دنيا متصل شديد؛ مگر اين که يک مقدار عميق تر شده و وارد «وب ظلماني» یا «دارک وب» شوید.

وب ظلماني در واقع بخشي از وب عميق است؛ بنابراین به راحتي با سرچ کردن عمومي پيدا نميشود. تفاوت اصلی آن با بخش های دیگر وب عمیق این است که براي مرورگرهاي عادي خوانا نيست. براي مشاهده يک سايت ظلماني، مرورگرهای خاصی نياز است که معروف ترين آن، Tor است. Tor مخفف عبارتی انگلیسی به معنی «راه پيماي پيازي» است. توضيح اين که Tor چطور کار ميکند، مقداری فني است؛ ولی به طور خلاصه، Tor تمام فعاليت شما را بي نام و نشان و در واقع IP شما را غيرقابل رديابي ميکند. برای این کار، لايه هايي از رمزگذاري، پیرامون اطلاعات ارسالي و دريافتي ميسازد؛ مانند پیاز!

نهايتا ميتوان گفت وب ظلماني يک مکان خاص نيست؛ بلکه روش حرکت نامرئي در وب هست.

 

تهیه کننده و مترجم: محمدجواد حقانی

سید مرتضی سفیدگر

مدیر سایت

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: